VRÁTKAŘOVA KNIHOVNIČKA






VRÁTKAŘOVA KNIHOVNIČKA aneb
STARGATE V LITERATUŘE


(článek vychází z mé stejnojmenné přednášky, která proběhla na Festivalu Fantazie v roce 2006)


© Věra (prosíme nepřebírat na jiné stránky)



I. ČÁST – KNIHY

Film Stargate měl premiéru 28. října 1994. O necelé tři roky později následoval seriál Stargate SG-1, jehož pilotní dvoudíl s názvem Children of the Gods byl premiérově odvysílán 27. července 1997. Díky celosvětovému úspěchu seriálu vznikly i dvě jeho "odnože" (tzv. spin-off) – kreslený Stargate Infinity (premiéra 14. září 2002) a především pak Stargate Atlantis, jehož pilotní dvoudíl Rising měl premiéru 16. července 2004. Je celkem pochopitelné, že spolu s úspěšným uvedením filmu a především pak obou TV seriálů začaly postupně vycházet i knížky věnované fenoménu Stargate. Již záhy po uvedení filmu se na knižním trhu objevily jeho různé novelizace. Román vyšel dokonce již v roce 1994 před samotným uvedením filmu do kin (pokud tedy lze věřit bibliografickým údajům u knížek na Amazonu).

Na vydávání knih s SG tématikou se podílely nebo podílejí především tři vydavatelství: ROC (součást New American Library, která patří pod vydavatelskou skupinu Penguins), Titan Publishing (Books, Magazines) a Fandemonium Books. Nesmím ještě zapomenout na komiksy, které vydává Avatar Press a RPG, které vydává Alderac Entertainment Group (AEG).


Situaci na knižním trhu lze zhruba rozdělit na dvě období:
1. 1994 – 2000 (ROC)
2. od roku 2001 (Titan Publishing, Fandemonium Books, AEG, Avatar Press a další)


1. Období let 1994 – 2000

Jak již bylo uvedeno výše, první romány – novelizace filmu – vyšly již v roce 1994. Jen v angličtině vyšlo v různých nakladatelstvích během pár let několik různých vydání. A dlouho na sebe nenechaly čekat ani překlady do jiných jazyků (němčina, francouzština, španělština a k velké radosti fanoušků i čeština). První knížky vyšly dokonce již začátkem roku 1994, další pak především v roce 1995 (např. v češtině – Hvězdná brána nebo v němčině - Stargate. Roman zum Film). Postupně pak vycházela různá vydání až do konce druhé poloviny 90. let (francouzský překlad v roce 1999 - Stargate, španělský překlad v roce 2000 - La puerta del tiempo).
Česká verze i anglické verze jsou téměř nesehnatelné, pouze snad občas v antikvariátech nebo na burzách. Český překlad byl po krátkou dobu přístupný na internetu v elektronické podobě.

Kromě různých vydání novelizace filmu toho do konce 90. let příliš mnoho nevyšlo. Knížky věnované SG, pouze beletrii – romány, vydávalo jen ROC. V letech 1995 – 1999 vyšla pentalogie románů vycházejících z filmu Stargate od Billa McCaye: Rebelion, Retaliation, Retribution, Reconnaissance a Resistance.
Tato pentalogie je nedostupná, dá se sehnat pouze na burzách za přemrštěné ceny, případně jsou občas k mání za rozumné ceny jednotlivé díly v antikvariátech nebo třeba na Amazonu.

ROC začalo také vydávat romány z prostředí seriálu Stargate SG-1. Celkem vyšly v letech 1998 – 2001 čtyři romány od jediné autorky Ashley McConnell. Prvním byla novelizace pilotního dvoudílu Children of the Gods, která vyšla v roce 1998 pod názvem Stargate SG-1. Dále pak následovaly romány The Price You Pay (1999), The First Amendment (2000) a The Morpheus Factor (2001). Tytéž knížky se stejnou obálkou pak vydalo i nakladatelství Channel 4 Books s menším, většinou ročním zpožděním. Romány byly, až na kvalitní The Price You Pay, velmi průměrné až podprůměrné kvality. Autorka byla dokonce na některých diskusních fórech podezírána z toho, že seriál vůbec neviděla. Tyto hlasy se objevovaly zvláště po vydání románu The Morpheus Factor, který je, velmi jemně řečeno, zcela "mimo mísu" a hravě jej zastíní i mnoho kvalitnějších povídek fan fiction.
Knížky lze sehnat i v současné době (u většiny vyšly dotisky). Cena v Big Benu byla 180,- Kč.


2. Období zhruba od roku 2001 (od přelomu století)

Situace se zlepšila po roce 2000, kdy se vydáváním SG knih začalo zabývat vydavatelství Titan Books, které se zaměřilo na nebeletristickou literaturu, především na různé průvodce. Od roku 2001 začalo vydávat průvodce seriálem Stargate SG-1 s názvem Stargate SG-1: The Illustrated Companion. Dosud jich vyšlo pět. První čtyři zahrnovaly vždy dvě sezóny seriálu (vyšly v letech 2001, 2002, 2003 a 2005). Autorkou je Thomasina Gibson. V roce 2006 vyšel pátý průvodce, který zahrnuje pouze jednu, devátou, sezónu. Autorkou tentokrát byla Sharon Gosling. V roce 2005 začaly vycházet také průvodci seriálem Stargate Atlantis pod názvem Stargate Atlantis: The Official Companion. Zahrnují vždy jednu sezónu seriálu a zatím vyšly dva k prvním dvěma sezónám (v roce 2005 a 2006). Autorkou je opět Sharon Gosling. Titan Books vydalo rovněž knížku s vybranými šesti scénáři ze seriálu Stargate SG-1, které zahrnují i vystřižené scény a komentáře - Stargate SG-1: The Essential Scripts. Editorkou je opět již několikrát zmiňovaná Sharon Gosling.
Knížky lze objednat prostřednictvím Big Benu. Cena je kolem 500,- Kč.

Dále vyšlo v různých dalších nakladatelstvích několik neoficiálních průvodců seriálem, sborník článků, průvodce webovými stránkami atd. K tomu nejlepšímu, co dosud vyšlo, rozhodně patří sborník článků Stepping Through the Stargate: Science, Archaeology and the Military in Stargate SG-1 (BenBella Books 2004), dále průvodce osmi sezónami seriálu Stargate SG-1 od Jo Storm Approaching the Possible: The World of Stargate SG-1 (ECW Press 2005). Koncem roku 2006 vyšel dlouho očekávaný průvodce od Kathleen Ritter Stargate SG-1: The Ultimate Guide. Pokud je vám jméno autorky povědomé, není to náhoda, Kate je totiž autorkou skvělé stránky věnované Richardu Deanu Andersonovi a také Stargate SG-1 – rdanderson.com.
Knížky lze objednat prostřednictvím Big Benu. Cena je zhruba mezi 500-650,- Kč.

Úrodnou knižní žeň posledních několika let také rozšířilo britské vydavatelství Fandemonium Books, které začalo vydávat romány z prostředí Stargate SG-1. První vyšel v červnu 2004. Dosud (leden 2007) jich vyšlo osm: Trial by Fire, Sacrifice Moon, A Matter of Honor, The City of the Gods, The Cost of Honor, Siren Song, Survival of the Fittest a Alliances. V prosinci 2005 přibyla i řada věnovaná Stargate Atlantis. Prvním románem byla novelizace pilotního dvoudílu Rising. Dosud (leden 2007) vyšlo pět románů: Rising, Reliquary, The Chosen, Halcyon a Exogenesis. Původním záměrem vydavatelství bylo vydávat zhruba každý druhý měsíc jeden román, což se mu, sice s občasnými výpadky a zpožděními, více méně daří.
Knížky lze objednat prostřednictvím Big Benu. Cena je zhruba mezi 240-350,- Kč, záleží na tom, zda jde knížka z USA (levnější) nebo z Velké Británie (dražší).


Knihy věnované SG však nevycházejí pouze v angličtině. Tuto oblast je ale velmi obtížné zmapovat. Knížky jsou často nedohledatelné, pokud nevíte jejich přesný název nebo aspoň pod jakým názvem se vysílal seriál v té které zemi. Poměrně dobře se dohledávají knížky v němčině, která je druhým jazykem co do počtu vydaných SG knížek, a ve francouzštině, protože se dají dohledat přes Amazon a některé velké knihovny. Ostatní "úlovky" byly spíše dílem náhody a dlouhého pátrání na internetu. Takže kromě výše uvedených jazyků se mi podařilo dohledat už jenom po jedné knížce ve španělštině (novelizace filmu) a v italštině (průvodce).
Jak již bylo výše řečeno, nejvíce knížek po angličtině vychází v němčině. Vyšla novelizace filmu, několik průvodců částí seriálu Stargate SG-1 a necelá desítka románů. Autorem většiny německých knížek je známý německý spisovatel sci-fi a fantasy Wolfgang Hohlbein.
Ve francouzštině vyšly čtyři romány – novelizace filmu, novelizace pilotního dvoudílu Children of the Gods a pak zřejmě novelizace dvou epizod první sezóny SG-1 (Thor's Hammer a Enigma). Nejsem si zcela jistá, zda u těch dvou posledně jmenovaných románů jde opravdu o novelizace, jelikož jsem knížky neměla v ruce. Ale předpokládám, že ano.


Dále bych se ještě stručně zmínila o RPG a komiksech.

RPG vydávalo v letech 2003 a 2004 AEG (Alderac Entertainment Group). Vyšlo celkem pět knížek: Stargate SG-1: Roleplaying Game, Fantastic Frontiers: Stargate Season One, Living Gods: Stargate System Lords, Friends and Foes: Stargate Season Two a SG-1 First Steps: The Stargate Unexplored Worlds Sourcebook. Další knížky však již nemohou v AEG vycházet, jelikož společnost Sony Entertainment se rozhodla neprodloužit AEG kontrakt (viz vyjádření jednoho z manažerů AEG – Roba Vauxe na stránkách AEG).

Komiksy vydává Avatar Press. První vyšel 25. února 2004. Před samotným komiksem obvykle vychází ještě jakási úvodní část – "předdíl", který se zabývá tím, jak komiks vznikal. Běžné je, že komiks či jeho jednotlivé díly mají několik variant obálek. Součástí rovněž mohou být i obrázky herců. Dosud (leden 2007) vyšlo několik speciálů z conů, pět komiksů z prostředí Stargate SG-1 (většina je vícedílných, obvyklé bývají třídílné): P.O.W, Fall of Rome, Aris Boch, Daniel's Song a Ra Reborn a jeden komiks z prostředí Stargate Atlantis: Wraithfall. Autorem textů ke komiksům z prostředí SG-1 a speciálů z conů je James Anthony Kuhoric, ilustrace dělal buď Renato Guedes nebo Jorge Correa, Jr. Autorem textů ke komiksům z prostředí SGA je Stewart Moore, ilustrací Mauricio Melo. Obálky většinou kreslí více různých ilustrátorů.


Zdroje:
http://us.penguingroup.com/ – Penguin Group
http://www.titanbooks.com/index.html – Titan Publishing (Books, Magazines)
http://www.stargatenovels.com/ – Fandemonium Books
http://www.stargatesg1rpg.com/ – Alderac Entertainment Group (AEG)
http://www.avatarpress.com/stargate/index.html/ – Avatar Press
http://www.comiccavalcade.com/ – Comic Cavalcade
http://www.amazon.com/ – Amazon
http://www.bigbenbookshop.com/find-us.php/ – Big Ben



II. ČÁST - ČASOPISY

O SG rovněž vychází řada článků a rozhovorů s herci, režiséry atd. v různých časopisech po celém světě. Zaměřím se zde pouze na časopisy v angličtině a v češtině.
Za nejvýznamnější považuji dva specializované časopisy, které jsou přímo věnovány seriálům Stargate SG-1 a Stargate Atlantis: speciály časopisu TV Zone a Stargate SG-1 & Atlantis: The Official Magazine.


1. TV Zone - speciály

Vydává Visual Imagination Limited.
Časopis poprvé vyšel v září 1989. Vychází 1x za 4 týdny - 13 čísel ročně + 6 speciálů.
Speciály k seriálu Stargate SG-1 začaly vycházet od roku 2000, vždy jeden ročně, od roku 2003 dva ročně. Od roku 2004 zahrnují i seriál Stargate Atlantis. První tři SG speciály byly v názvu číslovány (č. I-III), u dalších čísel se v názvu od číslování upustilo. Dosud (leden 2007) vyšlo dvanáct SG speciálů. Číslování speciálů je průběžné a Stargate speciály mají čísla 38, 42, 46, 50, 52, 55, 58, 61, 64, 67, 72 a 74. Č. 50 mělo dvě varianty obálky. Obsahují rozhovory s herci, režiséry, scénáristy a dalšími lidmi z různých profesí zabývajícími se výrobou obou SG seriálů, dále pohledy do zákulisí, mnoho fotek atd. První čtyři speciály jsou již bohužel vyprodány a dají se sehnat jedině na burzách (např. eBay).

Stejné vydavatelství vydává i další časopisy se sci-fi tematikou, např. Cult Times, Starburst, Xposé a další, kde rovněž vycházejí články věnované SG. Články k SG samozřejmě vycházejí i přímo v časopisu TV Zone, nejen v jeho speciálech.


2. Stargate SG-1 & Atlantis: The Official Magazine

Vydává Titan Magazines.
Časopis poprvé vyšel 26. října 2004 v USA a Kanadě pod názvem Stargate SG-1: The Official Magazine. O dva dny později, 28. října 2004, vyšel i ve Velké Británii. Vychází 6x ročně a je průběžně číslován. Dosud (leden 2007) vyšlo čtrnáct čísel věnovaných oběma SG seriálům. Prvních několik čísel je vyprodáno a dají se sehnat pouze na burzách (např. eBay). Oficiálně byl název časopisu změněn na Stargate SG-1 & Atlantis: The Official Magazine až od č. 7 (listopad - prosinec 2005). Č. 9 (březen - duben 2006) vyšlo jako ročenka za rok 2006. Mělo více stránek, časopis byl oboustranný, jedna polovina byla věnována Stargate SG-1 a druhá polovina (četlo se z opačné strany) byla věnována Stargate Atlantis. Od č. 11 bylo posunuto uvádění dvouměsíčního období - mělo to být období červenec - srpen, ale je uvedeno srpen - září, takže další číslo je pak říjen - listopad atd. Těžko říct, zda šlo o nedopatření nebo o záměr. Č. 15 by opět měla být ročenka. Časopis obsahuje rozhovory s herci, režiséry a dalšími aktéry obou seriálů, informace ze zákulisí, novinky o natáčení, informace o knížkách, komiksech, hrách apod., je zde spousta pěkných fotek. Od č. 7 vychází pravidelně v každém čísle (mimo ročenku - č. 9) povídka (Flipside od Sally Malcolm v č. 7 - SGA, Archeology od Marthy Wells v č. 8 - SG-1, Choices od Jamese Swallowa v č. 10 - SGA, Medical Considerations od Karen Miller v č. 11 - SG-1, The Companion od Sally Malcolm v č. 12 - SGA, Juju od Sabine C. Bauer v č. 13 - SG-1, A Pebble on the Cairn od Jaimie Duncan v č. 14 - SGA). V každém čísle jsou i dva dvoustránkové plakáty, bohužel jde o oboustranný plakát. V č. 3 kromě toho vyšly na křídovém papíře i dvě barevné celostránkové fotky hlavních představitelů obou seriálů.

Stejné vydavatelství vydává i další časopisy se sci-fi tematikou, ve kterých vycházejí i články o SG, např. Dreamwatch.


Ještě bych neměla zapomenout na The Hollywood Reporter, který vydal na počest 100. epizody speciální číslo věnované seriálu Stargate SG-1: Stargate SG-1 100th Episode. The Hollywood Reporter Special. Vyšlo 4. září 2001. Kromě fotek a gratulací obsahovalo články "Gate Expectations", "Gate Mates", "True Value" a tři drobnější články "SG-1 Milestones", "Flair Force" a "Joel Goldsmith". Časopis byl jeden čas přístupný na internetu.



České časopisy

Různé drobnější články a představení seriálu Stargate SG-1, případně jeho hlavních hrdinů, a drobné upoutávky k jednotlivým epizodám vyšly v různých časopisech přinášejících TV program, např. v Týdeníku Televize, TV Revue atd. Bohužel jeden časopis to přebíral od druhého nebo zřejmě všechny vycházely z jednoho, dosti podivného, zdroje, protože se často opakovaly menší nebo větší nesmysly. Např. skoro po celou první sezónu krátké upoutávky psaly o Goa'uldech, případně Goa'uldovi, jaké o "té" Goa'uldě.
Pro zajímavost, zde je ukázka jedné z největších "perel" - krátká upoutávka na epizodu první sezóny The First Commandment, která vyšla v TV Revue:
"Poručík Jack O'Neill je vyslán, aby vypátral nezvěstnou loď SG-9, která se nevrátila z cesty na jednu planetu. Posádka se tedy vydá po jejích stopách, doletí do cíle a objeví tam primitivní obyvatele planety, kteří oslněni technickými výdobytky přivítali posádku SG-9 jako bohy. Problém je však v tom, že kapitán lodi Jonas Hanson si planetu podrobil a teď tu despoticky vládne..."

V časopisech s TV programem vycházely i rozsáhlejší články, než jen drobné několikařádkové upoutávky, ať už to byly informace o seriálu nebo o jeho hlavních hereckých představitelích. Jelikož neodebírám všechny TV časopisy, což by bylo dost nesmyslné ;-), uvedu zde jako příklad aspoň jeden článek - upoutávku na seriál Stargate SG-1, který vyšel v Týdeníku Televize v roce 2002.
-- Týdeník Televize č. 6/2002 - Michaela Hrušková: Vzrušující cesta. Existuje-li život i jinde, odhalí ho SG-1, [s. 20-21?].


Větší články vycházely především v roce 2003, což byl rok, kdy měla premiéru šestá, v ČR poslední odvysílaná, sezóna Stargate SG-1 (situace se zřejmě změní letos, protože od půlky března 2007 by měly být na Nově odvysílány další, dosud neuvedené řady seriálu). Již se změnila. ;-) 23. 5. 2007 vyšel v TV Revue celostránkový velmi pěkný článek Hvězdná brána. Objevujte nové světy a civilizace, který rozebírá, jak celý fenomén Stargate vznikl. Skalní fanoušek se zde sice nedoví nic nového, ale aspoň zde nejsou žádné nesmysly.
-- Tv Revue č.22/2007 - DV: Hvězdná brána. Objevujte nové světy a civilizace, s. 29 (23. 5. 2007).


Hvězdné bráně věnoval asi nejvíce prostoru jediný český časopis specializovaný na televizní seriály - Seriál (měsíčník), který byl později přejmenován na TV Tip seriál a změnil periodicitu (čtrnáctideník). Bohužel tento časopis přestal v roce 2005 vycházet (poslední 9. číslo vyšlo 4. května 2005). Vzniklou mezeru zatím jiný podobný časopis nezaplnil.
Celkem vyšly tři větší články a jeden dvoustránkový plakát. Články většinou uváděly stručný popis o co jde, přehled hlavních postav a jejich hereckých představitelů, případně popis hlavních ras vyskytnuvších se v seriálu. Skalní fanoušek se v nich nedověděl nic nového, články byly spíše určeny divákům neznalým seriálu. Ve všech článcích se našly drobné nepřesnosti, ale nic zase až tak tragického, a bylo to to jediné, co v češtině přinášelo vůbec nějaké informace (samozřejmě kromě internetu, ale to je jiná kapitola).
-- Seriál č. 6/2000 - Martina Šrámková a Petra Kubinová: Hvězdná brána, s. 9-13 (červen 2000).
-- TV Tip seriál č. 20/2003 - Jan Lysý: Hvězdná brána, s. 22-25 (8. 10. 2003).
-- TV Tip seriál č. 22/2003 - Jiří Renč: Kdo prochází hvězdnou bránou, s. 28-31 (5. 11. 2003).
-- TV Tip seriál č. 24/2003 - plakát (3. 12. 2003).


Asi nejlepší a nejfundovanější článek vyšel ve sci-fi speciálu časopisu Pevnost. Bylo to tím, že ho psal scifista a fanoušek Hvězdné brány Honza Pavlík alias Praotec Trekkie, takže se v něm nevyskytly žádné nesmysly.
-- Pevnost - Speciál Science Fiction - Jan Pavlík: Hvězdná brána. Seriál lepší než film, s. 86-87 (6. 11. 2003).


O seriálu samozřejmě informoval i klubový časopis TV Novy - ANO. V největším článku věnovaném SG se ale vyskytlo na dvou stránkách tolik naprostých blábolů a nesmyslů, že to bylo až neuvěřitelné, vzhledem k tomu, že jde o časopis TV stanice, která Hvězdnou bránu vysílala. Zkrácenou verzi článku uvedly i webové stránky Novy včetně těch naprostých blábolů, z nichž většina byla po reakcích fanoušků opravena. Asi největší "perlou" autorky článku byla informace, že hlavní roli plukovníka O'Neila (v článku byl degradován na poručíka) ve filmu Stargate ztvárnil Russell Crowe. Holt Russell jako Russell... (viz sekce Aktuality, rok 2003, novinka č. 2 ze 16. 4.).
Předpokládám, že v časopise vyšlo víc článků o Hvězdné bráně, ale bohužel (a nebo bohudík? ;-) ) ho nemám k dispozici, takže nemohu uvést další přesnější bibliografické údaje.
-- ANO č. 16/2003 - Ilona Laužanská: Vstupte do hvězdné brány, s. 22-23 (duben? 2003).


Na závěr ještě pár článků věnovaných filmu Stargate. Po premiéře filmu samozřejmě vycházely články v různých filmových časopisech. Rovněž vycházejí pravidelně krátké upoutávky nebo rozsáhlejí články v "televizních" časopisech vždy (nebo většinou), když má film dávat nějaká TV stanice. Asi nejrozsáhlejší článek o filmu Stargate, jehož autorem je František Fuka, vyšel v březnovém čísle Cinemy v roce 1995.
-- Cinema č. 3/1995 - František Fuka: Hvězdná brána, s. 18-20 (březen 1995).
-- Cinema č. 3/1995 - František Fuka: Jak vznikala Hvězdná brána, s. 21-23 (březen 1995).
-- Cinema č. 4/1995 - Hvězdná brána (sběratelská karta), s. 82 (duben 1995).
-- Video Plus č. 11/95 - Marek Dobeš: Hvězdná brána, s. 26-27 (listopad 1995).


Zdroje:
http://www.visimag.com/tvzone/index.htm - Visual Imagination Limited (časopis TV Zone)
http://www.visimag.com/uk/acatalog/VI_Direct_Catalogue_TV_Zone_Specials_70___79_223.html - Visual Imagination Limited (speciály časopisu TV Zone)
http://www.titanmagazines.co.uk/titanmag/app?service=page/HomeGB - Titan Magazines





Časem budou i podrobnější údaje o jednotlivých knížkách, časopisech atd. Jsou zde zahrnuty i knížky, které ještě nevyšly, ale mají vyjít v dohledné době a dají se předobjednat. Veký problém je s dohledáváním fanzinů (především neanglofonních). Existuje mnoho fanzinů, ke kterým bohužel nelze najít foto obálky. Takové zatím v seznamu neuvádím (podobné je to u knížek).

Pokud byste někdo měl nějaké informace - bibliografické údaje a foto obálky nějakých dalších knih, časopisů (pouze SG speciálů) a především fanzinů nebo chybějících čísel již zde uvedených fanzinů, dejte mi prosím vědět na můj mail. Spolupráci v této oblasti velmi uvítám. Děkuji


Is there a Stargate (SG-1 and SGA) book, magazine or fanzine that we missed? Please provide the title, author, language, category (books: SG-1, SGA; fanzines: gen, ship, slash, fan club zine), photo of the cover and link. Contact me at k.vera@seznam.cz. We'll be happy to add it to our list. Many thanks. :-)


KNIHY         

        v češtině:

  

        v angličtině:

              


              


              


     


              


              


           


              


        


              

        v němčině:

           


     


     


              


     

        ve francouzštině:

           

        ve španělštině:

  

        v italštině:

  


  

RPG         


              


  

KOMIKSY         


        


        


        


        


     


  

ČASOPISY         

        TV Zone (Speciály):

              


              


        

        Stargate SG-1: The Official Magazine:

              


              


           

        Ostatní:

  


  

SOUNDTRACKY         

           


  

DVD         

     


                 


        


  


                 


  


  

KALENDÁŘE         


              


        


  

FANZINY         


Zmapovat tuto oblast je nesmírně těžké. Fanzinů věnovaných fenoménu Stargate existují stovky. Vybrala jsem pouze ty fanziny, ke kterým jsem na internetu našla i obrázek obálky. Zahrnula jsem zatím jen fanziny, které jsou věnovány pouze Stragate SG-1 nebo Stargate Atlantis. Fanziny, ve kterých jsou povídky věnovány více seriálům nebo zahrnují výhradně crossovery, jsem do seznamu nezahrnula. Jsou zde vybrány především tištěné fanziny, ale je zde i pár fanzinů, které jsou k dostání pouze na CD. Zatím jsem zde neuvedla ty fanziny, které existují pouze v elektronické podobě ke stažení z internetu.
Pro lepší orientaci jsem fanziny rozdělila na fanklubové (kromě fan fiction většinou obsahují i informace týkající se fanklubu, fandomu nebo teoretické články o seriálu). Bohužel takových fanzinů je velmi málo nebo se mi je tedy alespoň nepodařilo dohledat. Našla jsem zatím pouze jediný - fanzin Kree! italského SG-1 fan klubu. Většina fanzinů, o kterých jsem našla informace, je čistě literárních. Tyto fanziny lze v zásadě rozdělit do tří hlavních kategorií: general (obsahují povídky všeobecného charakteru bez romancí a párování, tzn. humor, přátelství, dobrodružství, drama atd.), ship (povídky zaměřené na romantické vztahy párů rozdílného pohlaví) a slash (povídky zaměřené na romantické vztahy párů stejného pohlaví). Některé fanziny obsahují více kategorií najednou (většinou spojují "general" a "ship").



        SG fan klubů:

           

        General (všeobecné):

              


              


              


              


              


              


              


              


              


              

        Ship:

           

        Slash:

              


              


              


              


              


              


              


              


              


              





Zpět na FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořila Věra.