ZHODNOCENÍ 4 ŘAD SG-1

napsala Věra

Pokud bychom měli zhodnotit zatím uvedené čtyři řady seriálu Stargate SG-1, můžeme epizody vzásadě rozdělit do dvou hlavních skupin. Samozřejmě, že nejde vše přesně rozškatulkovat a zařadit a mnoho epizod bude možné zařadit zároveň do obou skupin, ale přesto se pokusím udělat jakýsi základní přehled.

První skupinu tvoří epizody, které bych nazvala nosnými, posunujícími děj kupředu. Celým seriálem se jako červená niť táhne hlavní dějová linie - boj pozemšťanů představovaných SG týmy pod vedením generála Hammonda, velitele základny SGC, s Goa'uldy. Zabitím Raa spustili pozemšťané řetězec událostí, který se již nedá zastavit. Vládci Soustavy byli upozorněni na to, že Tau'ri (obyvatelé Země) již tak technologicky vyspěli, že pro ně mohou představovat hrozbu. K nejúhlavnějším nepřátelům Země pak bezesporu patří především Apophis, který se znovu a znovu objevuje na scéně poté, co byl několikrát pokládán za mrtvého. K tomu se jako jeden z hlavních motivů připojuje hledání Jacksonovy ženy Sha're a jejího bratra Skaary, které unesl právě Apophis a udělal z nich hostitele pro svou královnu Amaunet a syna Klorela [viz COTG]. Tento motiv na konci třetí řady ustupuje po smrti Sha're [viz Forever in a Day] a osvobození Skaary [viz Pretense] do pozadí.

SG týmy se na svých misích na jiné planety snaží najít spojence proti Goa'uldům a získat nové technologie. Seznámí se s odbojem proti Goa'uldům, který tvoří Tok'rové. Jsou to vlastně také Goa'uldi, ale rozešli se s nimi před více než 2000 tisíci lety, protože nesouhlasili s násilným získáváním hostitelů. Tok'rové rovněž potřebují k životu tělo hostitele, ale na rozdíl od parazitických Goa'uldů vybírají hostitele na základě dobrovolnosti a mezi Tok'rou a hostitelem panuje opravdový symbiotický vztah, vědomí a vůle hostitele nejsou potlačovány. K dalším spojencům patří Asgardi, Tollani a Noxové.

Tyto epizody je bezpodmínečně nutné vidět pro pochopení dalšího děje seriálu [viz COTG, The Enemy Within, Thor's Hammer, Torment of Tantalus, Bloodlines, Hathor, Enigma, Solitudes, TBFTGOG, Politics, Within the Serpent's Grasp, Serpent's Lair, In the Line of Duty, Thor's Chariot, Family, Secrets, Tokra I. a II., A Fifth Race, Serpent's Song, Out of Mind, Into the Fire, Fair Game, Forever in a Day, Jolinar's Memories, The Devil You Know, Pretense, Shades of Grey, Maternal Instinct, Nemesis, Small Victories, Upgrades, Crossroads, Divide and Conquer, Watergate, The Serpent's Venom, Chain Reaction, Absolute Power, Exodus].

Druhou skupinu tvoří epizody, ve kterých je SG tým vyslán na nějakou planetu a zde se setkává s nějakou kulturou, dochází zde k interakci s místními obyvateli a tým se nakonec vrací zpět na Zemi. Tyto epizody většinou výrazně neposunují děj kupředu (i když i zde jsou výjimky), ale udržují pestrost děje a splňují jeden z cílů vytvoření projektu Hvězdné brány - průzkum nových světů a poznávání nových civilizací. Ovšem i ve většině těchto epizod se dozvídáme mnoho nových informací nejen o nových kulturách, ale i o minulosti a soukromí hlavních hrdinů, je zde více času a prostoru pro rozvoj a jemnější prokreslení jednotlivých postav, rozvoj vztahů mezi členy SG-1 a také generálem Hammondem, dr. Fraiserovou a dalšími (na to většinou v akčněji laděných epizodách, kde jde o bytí a nebytí Země nezbývá vždy tolik času). I zde se objevují nové technologie a zbraně nebo důležité informace, které jsou pak využity v dalších epizodách. Jsou to takové střípky informací, které dávají dohromady pestrou mozaiku a jsou neméně důležité pro průběh děje a úspěch celého seriálu. S některými planetami a jejich obyvateli se pak můžeme setkat i několikrát [viz např. Cimmeřané - Thor's Hammer, Thor's Chariot nebo Harlan a kopie týmu SG-1 - Tin Man, Double Jeopardy atd.]. 

Zde je možné kultury dále různě dělit např. na humanoidní a nehumanoidní [viz Cold Lazarus, Message in a Bottle, Bane, Nemesis, Small Victories, Watergate, Scorched Earth, Prodigy, Entity], technologicky vyspělé [kromě již výše uvedených viz např. Fire and Water, Tin Man, Spirits, Deadman Switch, Urgo, Scorched Earth atd.] nebo na úrovni Země a zaostalejší, většinou potomky starověkých pozemských národů, které Goa'uldi odvlekli ze Země na jiné planety [viz např. Emancipation, The Broca Divide, Thor's Hammer, Cor-ai, Demons, A Hundred Days atd.], přátelské a méně přátelské apod.

Zajímavou podskupinu tvoří epizody, ve kterých dochází ke střetům SGC a rozvědkou nebo politiky kvůli rozdílným názorům na získávání informací a technologií, financování atd. [viz The Enemy Within, Enigma, Politics, Bane, Shades of Grey, Chain Reaction]. Většinou jde o epizody ve kterých se objevuje plukovník Maybourne nebo senátor Kinsey. Tyto epizody mohou patřit zároveň do obou hlavních skupin. 

Neméně zajímavou podskupinu tvoří epizody odehrávající se v minulosti nebo budoucnosti, popřípadě v alternativní realitě [viz 1969, 2010, TBFTGOG, Point of View]. Opět mohou být zařazeny do obou skupin. Především epizody odehrávající se v alternativní realitě dávají široké možnosti rozehrát děj na téma co by se stalo, kdyby. Rovněž se zde můžeme setkat i s osobami, které v naší realitě již zemřeli (např. major Kawalsky). Podle mého názoru tyto epizody patří k nejlepším z celého seriálu. Především pak epizoda TBFTGOG, která je rovněž důležitá i pro následné pokračování děje a je vlastně první epizodou z uceleného čtyřdílného bloku [následují epizody Politics, Within the Serpent's Grasp a Serpent's Lair].

Seriál si získal nesmírnou popularitu po celém světě. Podle mého názoru je to jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Má totiž vše, co správný sci-fi seriál má mít - sympatické hlavní hrdiny, kteří nejsou neomylní a neprůstřelní a se kterými se může divák ztotožnit. Zajímavý a napínavý děj, skvělé speciální efekty a výborné herecké výkony. Téměř v každé epizodě poznáváme novou planetu a novou kulturu a přesto seriál není jen sledem jednotlivých vzájemně na sebe nenavazujících epizod, ale naopak má dějovou linii, která propojuje jednotlivé epizody dohromady. Seriál se od mnoha jiných také odlišuje tím, že k cestování vesmírem není zapotřebí kosmických lodí. Člověk se pomocí mimozemského artefaktu - hvězdné brány - může dostat na jinou planetu během několika vteřin, což je nepochybně velmi lákavá představa. Rovněž mytologické pozadí celého seriálu je velmi zajímavé a dává seriálu neopakovatelnou atmosféru. A navíc se vše odehrává v naší současnosti. Všechno vypadá velmi reálně a tak si divák může pohrávat s myšlenkou, že by to nemuselo být zase až tak nereálné, že by se vlastně kdykoli mohlo přihodit něco podobného. A to je, myslím, další moment, který silně přitahuje mnoho diváků. Doufám proto, že seriál hned tak neskončí a že budeme i u nás mít co nejdříve možnost sledovat nově natočené díly. A jak asi vypadají Antikové a Furlingové? Doufám, že nám to autoři seriálu časem prozradí. Takže se určitě máme na co těšit. 



Zpět na OSTATNÍ | FLASH INDEX | NONFLASH INDEX


Vytvořila Věra.